DESPRE NOI

www.scoala80.ro

VIZIUNEA SCOLII

”Scoala noastra – o poarta deschisa spre educatie, cultura si cetatenie europeana”

Scoala este o institutie de cultura si educatie, care transmite cunostinte si formeaza valori fundamentale, respectate si promovate,iar beneficiarul este elevul.
Scoala Nr. 80 trebuie sa devina mai vizibila in spatiul comunitar, are toate atuurile de a raspunde nevoilor societatii, in vederea integrarii in spatiul european.
Scoala isi propune sa realizeze pregatirea si educarea elevilor in spiritul muncii, cinstei si onestitatii, dezvoltandu-le personalitatea prin dobandirea cunostintelor de cultura generala, pentru insusirea valorilor fundamentale ale culturii nationale, pentru intelegerea schimbarilor din viata sociala, pentru intelegerea si aplicarea principiilor democratiei.
Scoala Nr. 80 are in vedere integrarea elevilor intr-o treapta scolara postgimnaziala, in acord cu talentul, dorintele si interesele fiecaruia, dar si cu directiile de dezvoltare ale societatii.

MISIUNEA SCOLII
“Şcoala satisface nevoile fiecărui elev de a se simţi competent în a deţine şi utiliza informaţia, deschis spre schimbare şi spre învăţarea şi respectarea valorilor unei societăţi democratice.”

Realizarea idealului educational al scolii romanesti, dezvoltare libera, integrala si armonioasa a individualitatii umane, formarea personalitatii autonome si creative
Obtinerea de rezultate competitive la nivelul masei de elevi
Transformarea invatarii scolare intr-un proces care sa sprijine cu adevarat integrarea activa si competenta a tinerilor in viata privata, profesionala si publica
Sporirea interesului elevilor pentru invatare de-a lungul intregii vieti
Confruntarea performantelor locale cu performantele cele mai inalte inregistrate intr-un anumit domeniu la nivel de municipiu si national
Cooperare cu cei din jur in conditii de manifestare a tolerantei, respectului reciproc, solidaritatii
Schimbari pozitive la nivelul comportamentului individual si social
Dezvoltarea parteneriatelor cu comunitatea locala a unui mediu favorabil invatarii, bazat pe valori morale pozitive.